Historia marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile.
Historia marki Cadillac
W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwsza fabrykę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu. Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac od nazwiska kawalera francuskiego – Antoine de Lamothe-Cadillac, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d’Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych wytwórców. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki – model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM.
W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła.
Najbardziej charakterystycznym elementem stylistyki Cadillaca tamtych lat były skrzydła-płetwy, po bokach bagażnika. Twórcą tego kierunku Harley Earls jeden z najsłynniejszych projektantów w GM. Ispirację zaczerpnął na wystawie Selfridge Airforce Base w Mt. Klemens gdy po raz pierwszy zobaczył samolot Lockheed P38 Lightning. Swój oryginalny pomysł po raz pierwszy wprowadził do Cadillaca w 1948 roku. Z biegiem lat skrzydła były coraz większe i coraz bardziej majestatyczne, by osiągnąć szczyt w 1959 roku. Model z 1960 miał już bardziej konserwatywną stylistykę płetwy ogonowej, a niektórzy mogą powiedzieć, że auto miało bardziej dopracowane proporcje w stosunku do roku poprzedniego. Innym bardzo charakterystycznym elementem była zawijana po bokach szyba przednia. Szyba o tym niepowtarzalnym kształcie po raz pierwszy pojawiła się w 1953 roku.
Cadillac od lat kojarzony był z luksusem a zarazem prestiżem, dlatego tę markę doceniło wiele znanych osobistości takich jak prezydenci, papieże czy też gwiazdy muzyki pop. Cadillacami jeźdzli m.in.: Franklin. D. Roosevelt, Dwight D. Eisenhower, Richard Nixon, Pius XII, Jan XXIII, Fred Astaire, Elvis Presley, Marylinn Monroe, Salvador Dali.
W latach 70. i 80 stylistka projektowanych samochodów obrała bardziej konserwatywną formę. Dominowały bardziej kanciaste, stonowane kształty. Mimo diametralnych zmian stylistycznych następujących w ciągu następnych dziesięcioleci nazwy modeli Cadillaca pozostały bez zmain : De Ville Eldorado i Fleetwood Sixty Special, Brougham i Seville. Dopiero w ostatnich latach wprowadzono nowe modele o zmienionych nazwach takie jak: CTS, STS czy Escalade.
Wielu producentów luksusowych amerykańskich samochodów takich jak Packard, Duesenberg i Pierce-Arrow, już dawno znikneło z rynku.”Caddy” nadal toczy się po amerykańskich autostradach. Obecnie koncern General Motors przechodzi kryzys i próbuje sprzedać część swoich nawet bardzo znanych marek, mimo to Cadillac nadal pozostaje wizytówką tej potężnej grupy spółek. Po dzień dzisiejszy Cadillac oferuje luksusowe limuzyny i coupe łączące w sobie innowacyjną technologię, elegancję i komfort. W dalszym ciągu ta marka stanowi wyzwanie dla konkurencji i pozostaje klasą samą w sobie.